Haber MASKİ, SU DEPOLARINDAN ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

MASKİ, SU DEPOLARINDAN ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Tarih: 29.3.2019

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü depolarda enerji verimliliğini arttırmak için depoları besleyen kaynaklar (sondajlar, kesonlar, terfi merkezleri vb.) daki pompaları yeniliyor. Yapmış olduğu çalışmalarla verimliliği arttırıyor. Böylece pompaların toplam gücü artırılarak, enerji tasarrufu sağlanıyor.

“4 Yılda Tasarruf Edilen Enerji Miktarını 650 Kilowatt Saat”

MASKİ Genel Müdürlüğü vatandaşlara temiz içmesuyu ulaştırmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Çalışmalarla ilgili bilgi veren MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu: “1267 adet depomuzun temizlenmesi, otomatik klorlama sistemi, izolasyonu ve bakım onarım işlemlerini düzenli olarak yapıyoruz. Bunun yanı sıra depolarımızı besleyen kaynaklarımız (sondajlar, kesonlar, terfi merkezleri vs.) da bulunan pompalardaki verimlilik çalışmaları sonucu depolardaki kullanım ömrünü tamamlamış pompaları paslanmaz çelik pompalarla değiştiriyoruz. Böylece vatandaşlarımızın musluklarına temiz ve kaliteli su ulaştırıyoruz. Çalışmalarımız kapsamında 4 yıl içinde 1213 adet pompa, 4545 adet elektrik ve 2007 adet mekanik arızaya müdahale edildi. 2018 yılında enerji verimliliği çalışması için 88 adet depomuzu paslanmaz çelik pompalarla yeniledik.  Depolarımızı besleyen kaynaklarımızdaki pompalarda yapmış olduğumuz verimlilik çalışmalarıyla 2018 yılında 437 bin 597 TL enerji tasarrufu elde ettik. Pompa yenileme çalışmalarımızın sonunda son 4 yılda 650 Kilowatt Saat enerji tasarrufu sağladık. Depolarımızı besleyen kaynaklarımızdaki pompa yenileme çalışmalarımız ile enerji tasarrufu sağlıyoruz.” dedi. 

HABERİN DİĞER FOTOĞRAFLARI


DİĞER HABERLERCopyrigt © 2017 Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) ® Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Metin KILINÇ